Jak zadbać o skórę po lecie? Kosmetyki prosto ze spiżarni

Niestety nic nie trwa wiecznie, a lato w tym roku, mam wrażenie, było wyjątkowo krótkie. Na szczęście na ostatnie tygodnie nie można narzekać - z pewnością i Ty intensywnie z nich korzystałaś. Słońce, plaża, morska woda, czyli to co nieodłącznie kojarzy nam się z latem i wyczekiwanym urlopem, potrafi niestety odbić się na naszej cerze. Skóra po lecie jest bardzo często odwodniona, sucha i szorstka w dotyku. Mimo, że opalona, jakby pozbawiona blasku. Jeśli i u siebie zauważyłaś podobne objawy, nie ma na co czekać. Wrzesień jest idealnym miesiącem na podjęcie konkretnych kroków.



Jak przywrócisz skórze świeży wygląd w trzech krokach?


1. Złuszczanie


Pielęgnację najlepiej zacząć od złuszczenia. Skóra po lecie jest nieco grubsza, zrogowaciała i przesuszona. Naskórek co prawda odnawia się w naturalny sposób, ale z wiekiem proces ten przebiega coraz wolniej i należy mu nieco pomóc. Dzięki porządnemu peelingowi pozbędziesz się komórek martwego naskórka, które sprawiają, że skóra jest szara i zmęczona. W efekcie cera odzyska blask, ale i będzie lepiej przygotowana na przyjęcie odżywczego kremu czy serum. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych peelingów mechanicznych i enzymatycznych, scrubów czy szczoteczek peelingujących. Możesz także przygotować sobie domowy kosmetyk.


Peeling z sody oczyszczonej


W magazynie Elle, Emma Stone przyznała, że jednym z jej urodowych sekretów jest mycie twarzy sodą oczyszczoną. Aktorka używa sody do peelingu i uważa, że to najlepszy sposób żeby dodać skórze blasku.


Jak zrobić taki domowy peeling? Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Rozprowadź powstałą miksturę kolistymi ruchami i pozostaw na twarzy przez ok. 3 min (do momentu aż wyschnie). Usuwając ją w takiej postaci sprawdzi się jako peeling. Na koniec spłucz twarz ciepłą wodę i usuń resztki sody. Zamiast wody możesz dodać miąższ owoców, miód, sok z cytryny lub np. żel do mycia twarzy.


Peeling cukrowy


Cukier jest świetnym produktem do przygotowania domowego peelingu. Najlepiej połączyć go z odrobiną soku z cytryny - wyśmienicie rozjaśnia wszelkie przebarwienia, które po lecie mogły się pojawić.


Peeling kawowy


Być może obawiasz się, że peeling "zetrze" twoją piękną opaleniznę? W takim razie zastosuj peeling kawowy. Kawa ładnie podkreśla opaleniznę i delikatnie ją przyciemnia. Zalej 2-3 łyżki mielonej kawy niewielką ilością wrzątku. Po ostudzeniu dodaj odrobinę oliwy z oliwek. Wmasowuj okrężnymi ruchami w lekko zwilżoną skórę. Na koniec dokładnie spłucz.


2. Nawilżanie i odżywienie


Najważniejszym problemem skóry po lecie jest suchość i szorstkość. Codzienne wystawianie się na słońce nadaje cerze atrakcyjnego kolorytu, jednak jednocześnie nie sprzyja utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dobrze nawodniona skóra jest jędrna, gładka i przyjemna w dotyku, a często po lecie wygląda to zgoła inaczej. Właśnie dlatego warto sięgnąć po kosmetyki nawilżające, i to niezależnie od rodzaju cery. Często posiadaczki cery tłustej skupiają się na matowieniu, a całkowicie zapominają, że i ona potrzebuje nawilżenia. Warto postawić na kosmetyki, które w składzie posiadają m.in. glicerynę, d-pantenol, hydrolizaty protein, kwas hialuronowy i glikol propylenowy. Raz na kilka dni powinnaś zastosować maseczkę nawilżająca, a codziennie na noc używać kremu - pamiętaj, że skóra w nocy jest najlepiej podatna na regenerację. Nie zapominaj też o tym, by codziennie wypijać minimum 2 litry wody - nawilżanie od wewnątrz jest równie ważne.


Kilka domowych przepisów, które możesz wykorzystać


Mleczna kąpiel


Kto nie słyszał o mlecznych kąpielach Kleopatry? Podobno to właśnie dzięki oślemu mleku zachowała swoją niesamowitą urodę. Mleko jest bogate między innymi w witaminy i kwas mlekowy, dzięki czemu delikatnie złuszcza naskórek, a tłuszcze w nim zawarte świetnie nawilżają i wygładzają skórę. Do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą wlej litr mleka o jak najwyższej zawartości tłuszczu. Możesz też wykorzystać mleko w proszku - wymieszaj go z wodą tak aby uzyskać 2-3 litry i wlej do wanny. Jeśli masz ochotę możesz wzbogacić kąpiel o miód lub zioła np. miętę, lawendę.


Nawilżająca maseczka


Do miseczki wlej łyżkę pełnotłustego mleka i dodaj łyżeczkę miodu. Po wymieszaniu, nałóż miksturę na twarz i zmyj po 20 minutach.



Maseczka ogórkowa


Zblenduj pół ogórka z łyżką jogurtu. Rozsmaruj miksturę na twarzy i pozostaw przez około 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj twarz chłodną wodą.




3. Odżywienie


Samo nawilżanie nie wystarczy - skóra potrzebuje też odżywienia. Odnowę skóry bardzo dobrze wspomaga witamina C i kwasy owocowe, a przed wolnymi rodnikami ochronią witaminy A i E. Warto zainwestować w kosmetyki, które będą posiadały je w swoim składzie. Co kilka dni warto zaaplikować sobie odżywczą maseczkę. Po raz kolejny chcę Ci zaproponować domowe sposoby.


Maseczka z awokado


Małe dojrzałe awokado zblenduj na jednolitą masę z 2 łyżkami naturalnego jogurtu. Możesz dodać kilka kropelek witaminy A. Trzymaj na twarzy ok. 20 minut, po czym zmyj letnią wodą. Taka maseczka jest polecana szczególnie do cery suchej i odwodnionej, właśnie dlatego, że awokado obfitują w substancje odżywcze – witaminę A, B complex, C ,E ,H ,K, kwas foliowy, minerały magnezu, miedzi, żelaza, potasu, wapnia i wiele innych pierwiastków śladowych.


Maseczka z płatków owsianych


Płatki owsiane obfitują w wartości odżywcze - zawierają witaminy z grupy B, witaminę E i wiele składników mineralnych. Nie dość, że odżywiają skórę to nawilżają, łagodzą wszelkie podrażnienia, a nawet przyśpieszają gojenie się drobnych ranek. Przygotowanie maseczki jest bardzo proste -3 łyżki płatków owsianych zalej 3 łyżkami wrzącej wody, przykryj i odstaw do ostygnięcia. Gdy płatki spęcznieją i się schłodzą dodaj łyżkę miodu. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz, szyję oraz dekolt. Po 20 min. zmyj ją letnią wodą.



Odpowiednia pielęgnacja skóry po lecie jest niezwykle istotna. Dzięki tym trzem krokom będzie idealnie przygotowana na jesienne słoty, a włożony wysiłek z pewnością zaprocentuje.


Podobne posty:

Brak komentarzy: